بازارهای مالی

بورس/بازارهای مالی/ اقتصاد/ کارآفرینی/توسعه/مدیریت

از دکتر شادی صدقی نژاد تا دکتر علی صالح آبادی

بنام خدا

ذکر این خاطره فقط برای یادآوری بعضی مسائل جاری بازار و یادآوری برخی مسائل گذشته است. در سال 82 که دکتر عبده دبیرکل شده بود و من هم مدیر حراست سازمان کارگزاران بورس بودم. بر حسب اتفاق دفتر من در طبقه 14 ساختمان حافظ بود و در این طبقه امور بین الملل سازمان هم مستقر بود.(و الان هم هست). آقای دکتر عبده خانم صدقی نژاد را به عنوان مدیربین الملل بورس منصوب کردند. برای شناخت ایشان کافی است بدانید. خانم صدقی نژاد از 5 سالگی به نیویورک رفته بود و در آنجا در دانشگاه نیویورک درس خوانده و دکتری حقوق اوراق قرضه داشت.( التبه مدرک ایشان دکتری نبود و اصطلاحاً به آن LLL می گفتند که به نوعی فوق فوق لیسانس است). خانم صدقی نژاد در آن سالها شاید بعد از 30 سال تازه از نیویورک آمده بود و زبان فارسی هم خوب بلد نبود و فارسی را با لهجه آمریکایی صحبت می کرد. در آن سالها تب امور بین الملل بورس و کلاً بازار سرمایه یادگیری بورسهای خارجی بود. به خوبی به یاد دارم که به عنوان مدیرحراست برای اینکه جلوی ایشان کم نیاورم، با زحمت زیاد یاد گرفتم، SEC چیست،  فرق NYSE با NYMEX چیست، NASDAQ که می گویند یعنی چی؟ قانون بورس اوراق بهادار آمریکا را که کتابی به قطر 400 صفحه بود از خانم صدقی نژاد گرفتم و کپی کردم. ایشان با همان لهجه نیم بند فارسی می گفت:

" آقای خرازی الان در ایران فقط من این کتاب را دارم و شما هم کپی آن را. آقای خرازی من در سال 1988 که به ایران آمدم حراست فقط کیفها را می گشت، دنبال ماتیک و رژلب بود، اما الان شما دنبال قانون SEC هستید، خیلی فرق کرده."

پنج سال از آن سالها گذشته و حالا مدیرانی بر بورس مدیریت می کنند که دانش آموخته دانشگاه امام صادق(علیه السلام) هستند. حالا هم به عنوان کارگزار سابق بورس و دبیرکل کانون کارگزاران مجبورم زور بزنم، وقت بگذارم تا یاد بگیرم: صکوک یعنی چه؟ شبه بیع العینه یعنی چه؟ صکوک استصناع یعنی چه؟ سلف موازی یعنی چه؟ خلاصه در مقابل مدیران جدید و جوان بورس باز هم نباید کم بیاورم!!

+ نوشته شده در  شنبه ۱۰ اسفند۱۳۸۷ساعت 0:19  توسط حسین خزلی خرازی  |